Tipy na výlet

Zvičina 

Dominantou okolí je 671 metrů vysoká Zvičina. Poskytuje nejkrásnější pohled na Krkonoše. Na jejím vrcholu stojí kostelík sv. Jana Nepomuckého a turistická chata a restaurace – Raisova chata. Na severním svahu je v zimě v provozu lyžařský areál.Ceny jsou zde velmi příznivé a parkování je zdarma. Sjezdové tratě jsou vhodné pro začátečníky nebo rodiny s dětmi. V areálu se nachází i dětský vlek. V určitých dnech je možnost večerního lyžování. Čekání na vlek je zde opravdu výjimkou. Nevýhodou je ovšem závislost na přírodním sněhu. Další lyžařské areály se nachází v Dolní Brusnici, ve Staré Pace, v Nové Pace a na Pecce. Na Zvičině a v jejím okolí je také mnoho upravených běžeckých stop. (cca 5 km autem)

 


Hořice

Pro toho, kdo miluje sochy, je Podkrkonoší ideálním místem. Hořice, zvané jako „město kamenné krásy“, mají sochy a sochařskou výzdobu na každém kroku. Sochařské umění místních kameníků je proslulé. Založení kamenosochařské školy roku 1884 učinilo z Hořic skutečné středisko znalectví kamene i originálního sochařství. Na vrchu Gothard se nachází slavná sochařská galerie pod širým nebem. Místní specialitou jsou hořické trubičky. (cca 18 km autem)


Kuks

Pískovec nalezneme nejen v Hořicích. Velmi hodnotný je i barokní komplex hospital Kuks, který je zdobený alegoriemi Ctností a Neřestí od Matyáše Bernarda Brauna. V expozici nalezneme i České farmaceutické muzeum. Z Kuksu vede naučná stezka do nedalekého Nového lesa u Žirče, do přírodní galerie barokního sochařství, Betléma. V roce 2008 byla u Kuksu nedaleko Stanovic otevřena křížová cesta. Projekt nazvaný Příběh naděje a utrpení člověka byl nainstalován ve volné přírodě a je novodobým pojetím 300 let staré myšlenky hraběte Františka Antonína Šporka. Nachází se zde patnáct děl významných autorů. (cca 22 km autem)


Dvůr Králové nad Labem
Velice známou atraktivitou kraje je zoologická zahrada ve Dvoře Králové, patřící k největším a nejkrásnějším ve střední Evropě. Vrcholem letní návštěvy v ZOO Dvůr Králové se může stát projížďka po Africkém safari. Čeká vás autentický zážitek z jízdy africkou divočinou. Uvidíte téměř dvě stovky zvířat, která si prohlédnete z patrového safaribusu. Nedílnou součástí zoo je stálá expozice obrazů světově proslulého malíře Zdeňka Buriana. Ve výstavních prostorách je umístěno více než 80 obrazů, které mapují vývoj života na naší planetě. (cca 12 km autem) 


Les Království

Nejkrásnější technickou památkou je jistě přehrada Les Království (Tešnov) na řece Labi u Bílé Třemešné. Tato doslova pohádkově vypadající přehrada z počátku 20. století byla vyhlášena roku 2010 národní kulturní památkou. Lemuje ji rozsáhlý lesní komplex stejného jména. Díky své jedinečnosti je vyhledávaným cílem turistů. Naučná stezka Lesem Království začíná v areálu Hájemství poblíž Nemojova u Dvora Králové nad Labem a je ukončena na přehradě Les Království. Na počátku trasy Vás uvítá model Krkonoš. Celková délka trasy je 4,5 km se sedmi zastaveními, která jsou zaměřena na lesnictví, zvěř a přírodu. (cca 9 km autem)

 

 


Pecka

Městečko Pecka se nachází nedaleko Nové Paky a dominantou je především hrad Pecka, sídlo Kryštofa Haranta, věhlasného cestovatele, spisovatele a hudebníka. Za zhlédnutí stojí výstava věnovaná útrpnému právu (středověká mučírna) a středověká černá kuchyně. Zpestřením prohlídky je autentická ukázka melodií ze sto let starého orchestrionu. Na náměstí najdete originální obchůdek – galerie KREDUM, kde zakoupíte vše z ovocných pecek. V nabídce jsou třešňové, švestkové a meruňkové pecky. Jedná se hlavně o termopolštářky, vonné pecky, bižuterie z pecek, hračky plněné peckami, košíčky a misky z pecek a mnoho dalších výrobků. Obchůdek je otevřen jen přes letní sezónu, ale celoročně funguje e-shop. (cca 9 km autem)


Sněžka

Nejvyšší hora v České republice je oblíbeným cílem pěších horských túr. Z vrcholu jsou krásné výhledy daleko do kraje na českou i polskou stranu. Na vrcholu stojí kruhová kaple sv. Vavřince, polská bouda s meteorologickou stanicí a nová česká poštovna postavená v letech 2005 – 2006. Z Pece pod Sněžkou jezdí na Sněžku nová moderní kabinková lanovka. (cca 39 km autem)


Špindlerův Mlýn

Perlou Krkonoš je nejznámější horské středisko Špindlerův mlýn především díky své příznivé poloze uprostřed nejvyšších českých hor. Na své si zde přijdou nejen milovníci letní horské turistiky a cykloturistiky, ale především lyžování. V létě láká Špindlerův Mlýn na nové naučné stezky a dětská hřiště na Medvědíně a Pláni, na terénní tříkolky, koloběžky, půjčovnu loděk, Špindl Bike Park, tenisové kurty, bobovou dráhu, výletní vláček a mnoho dalšího. V zimě láká město například na sjezdové a běžecké tratě, lyžařské školy, snowparky, snowtubing, sáňkařskou dráhu a lezení po ledu. (cca 38 km autem)


Trosky

Zřícena hradu Trosky se nachází v chráněné krajinné oblasti Český ráj. Leží na cestě mezi Turnovem a Jičínem. Trosky jsou jedním z nejnavštěvovanějších hradů v České republice a staly se také národní kulturní památkou. Hrad se stal jedním ze symbolů Českého ráje a tvoří ho dvě věže, které se jmenují Baba a Panna. (cca 50 km autem)


Sychrov

Novogotický zámek Sychrov, který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů, znáte z pohádky Zlatovláska, Nesmrtelná teta či Nejkrásnější hádanka. Zámecké pokoje jsou zařízeny původním nábytkem, obrazy a dalšími doplňky. Většina místností také vyniká bohatou řezbářskou výzdobou. (cca 65 km autem)